Diecezjalne obchody 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki

W niedzielę, 19 sierpnia w Rostkowie odbyły się diecezjalne obchody 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki. Uroczystej Eucharystii przewodniczył J.Em. kard. Stanisław Dziwisz. Mszę Świętą poprzedziły warsztaty oraz konferencja dla członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Z samego rana, młodzi, którzy uczestniczyli w Rajdzie dla Życia, wspólną modlitwą zakończyli całonocną adorację Najświętszego Sakramentu. Następnie do obecnych w Rostkowie dołączyła młodzież z parafii pw. św. Anny w Strzegowie, która na obchody przyjechała rowerami.
Kolejnym elementem dnia były warsztaty tematyczne. Młodzież miała do wyboru trzy rodzaje warsztatów: prawnicze, dziennikarskie oraz taneczne.  W zajęciach tematycznych brali udział członkowie KSM wraz z asystentami z różnych miast, m.in. z Torunia, Lublina, Drohiczyna, Tarnowa.

Następnie młodzież udała się do kościoła, by uczestniczyć w konferencji wygłoszonej przez ks. dr Andrzej Lubowicki, asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W słowach wygłoszonych do młodzieży mówił: „W trakcie pielgrzymki do Meksyku zobaczyłem relikwie św. Stanisława Kostki. On jest znany na świecie, a jego sława podobna jest do tej św. Jana Pawła II czy św. s. Faustyny Kowalskiej. A przecież przeżył tylko osiemnaście lat. Stał się buntownikiem, uciekinierem, ale on naprawdę był stworzony do wyższych rzeczy. On nie chciał zmarnować życia. Dlatego pytam: jaki jest cel twojego życia?”
Po konferencji uczestnicy spotkania udali się na program ewangelizacyjny pt. „Powołani do świętości”, który poprowadził zespół Moja Rodzina.

Ostatnim i najważniejszym elementem dnia była Msza Święta, której przewodniczył  J. Em. Kard. Stanisław Dziwisz, a koncelebrowali m.in. bp Piotr Libera – biskup diecezjalny, bp Mirosław Milewski – biskup pomocniczy oraz bp Roman Marcinkowski – biskup senior. W homilii wygłoszonej przez Jego Eminencję zgromadzeni mogli usłyszeć: „w życiu św. Stanisława uderza nas to, że mierzył bardzo wysoko, niezmiernie wysoko. Wyznaczał sobie wysokie cele, a ideał życia zawarł w znanych słowach: Ad maiora natus sum – „Do wyższych rzeczy zostałem stworzony i dla nich winienem żyć”– mówił kard. Dziwisz. Podkreślał, że wszyscy potrzebujemy „ludzi przekonanych, że warto zostawić po sobie ślad, ludzi zaangażowanych w twórcze życie, które zmienia rzeczywistość i przyczynia się do odkrywania nowych dróg: dróg pojednania i miłosierdzia, dróg pokoju i solidarności”.Na zakończenie homilii Eminencja wzywał wstawiennictwa obu świętych, „byśmy również i my dorastali do świętości – do życia na wieki w Bogu”.

Następnie prezes KSM Diecezji Płockiej Małgorzata Roman oraz wiceprezes Sebastian Szymański wypowiedzieli słowa aktu zawierzenia dzieci i młodzieży św. Stanisławowi Kostce.
Błogosławieństwem relikwiami św. Stanisława Kostki zakończyły się obchody 450. rocznicy śmierci Patrona Młodzieży.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji na naszej facebookowej stronie: KSM Płock.