Kolejna Lednica za nami

Pod hasłem „Wiesz, że cię kocham” odbyło się 23. spotkanie młodzieży nad Lednicą. Według informacji organizatorów w spotkaniu, które odbyło się 1 czerwca, uczestniczyło ponad 60 tysięcy młodych. Razem z grupami z różnych stron Polski uczestniczyli w nim młodzi z kilku krajów Europy. Obecna była także delegacja z Panamy, gdzie na początku roku odbyły się Światowe Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem.

Pola Lednickie otworzyły się dla uczestników spotkania o godz. 8 rano, gdzie można było skorzystać z sakramentu pokuty. O godz. 12 uczestnicy odmówili wspólnie modlitwę Anioł Pański, a o godz. 15 koronkę do miłosierdzia Bożego.

W czasie oczekiwania na oficjalne rozpoczęcie młodzi wysłuchali m.in. konferencji bp. Marka Solarczyka, a także dwóch świadectw: Bartka, długoterminowego wolontariusza w Panamie oraz Milagros, mieszkanki Panamy, która podczas ŚDM zakochała się w tańcach lednickich.

Jednym z najbardziej wzruszających momentów spotkania była modlitwa młodych za księży. Z wyciągniętymi nad ich głowami dłońmi, w geście błogosławieństwa, młodzi prosili za nich i wszystkich księży, którzy szczególnie teraz, w godzinie próby dla Kościoła w Polsce, potrzebują wsparcia.

Młodzi prosili, by kapłani potrafili w tym trudnym czasie stawać w prawdzie, pokorze i miłości. „Panie daj naszym kapłanom współczujące serca i naucz ich tak patrzeć na drugiego człowieka, jak Ty na niego patrzysz” – modlili się młodzi, dopowiadając, że bardzo potrzebują świętych kapłanów i o takich kapłanów proszą.

W ciągu spotkani nie zabrakło także najważniejszych punktów spotkania, czyli Eucharystii oraz Adoracji Najświętszego Sakramentu. Eucharystię wspólnie z metropolitą poznańskim celebrowali: prymas Polski abp Wojciech Polak, bp nominat Szymon Stułkowski z Poznania oraz obecni na Lednicy księża.

Do północy na Polach Lednickich trwała modlitwa śpiewem, tańcem oraz milcząca Adoracja Najświętszego Sakramentu, zakończona wyborem Chrystusa, którego tekst napisał o. Góra, a przeczytał bp nominat Stułkowski. Wybór odczytano też w językach wszystkich zagranicznych delegacji obecnych na Lednicy. Spotkanie zakończyło się jak co roku przejściem wszystkich uczestników przez Bramę Rybę. W przyszłym roku Lednica odbędzie się 6 czerwca.

W spotkaniu zaproponowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Płockiej wzięło udział ponad 170 młodych osób.