Po raz kolejny odwiedziliśmy Pola Lednickie

Pod hasłem „Jestem” odbyło się 22. Spotkanie Młodych na Lednicy. W tym roku z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w spotkaniu uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, który przekazał uczestnikom polskie flagi. Specjalne pozdrowienia dla uczestników przesłał również papież Franciszek.

Pola Lednickie otworzyły się dla uczestników spotkania o godz. 8 rano, gdzie można było skorzystać z sakramentu spowiedzi. O godz. 12 uczestnicy odmówili wspólnie modlitwę Anioł Pański, a o godz. 15 koronkę do miłosierdzia Bożego.

Oficjalnie Spotkanie Młodych na Polach Lednickich rozpoczęła procesja z relikwiami, w której wzięli udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda, Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Podczas otwarcia spotkania o. Paweł Kozacki, prowincjał Dominikanów, przypomniał na początku historię gromadzenia się młodzieży na Polach Lednickich. – Pamiętam, że w 1991 roku na Światowych Dniach Młodzieży w Częstochowie, gdzie Jan Paweł II witając młodzież z całego świata powiedział, że wita też młodzież z Republiki Dominikańskiej. Na co młodzi zebrani na Jasnej Górze spontanicznie krzyknęli. Pierwsza republiką dominikańską była Jamna, potem tę małą ojczyznę o. Jan Góra zaczął budowa tutaj na Polach Lednickich – powiedział. – To też jest mała ojczyznaz krzyżem z pod Giewontu i jeziorem jako niemalże Bałtykiem. To jest przestrzeń dominikańska, na której was witam – dodał.

Z kolei Prymas Polski, abp Wojciech Polak podkreślił, że bardzo cieszy się, że młodzież po raz kolejny tak licznie gromadzi się na Polach Lednickich. – Cieszę się, że przybywamy tutaj jak do źródła. O. Jan mówił nam, że można sobie wyobrazić Chrystusa, który tak, jak w Galilei kroczy po wodach jeziora galilejskiego, tak przychodzi tutaj także wodami jeziora lednickiego. Przychodzimy, by spotkać Jezusa, by powiedzieć głośno dzisiaj „Panie, oto jestem!” – mówił metropolita gnieźnieński.

O godz. 20 Mszy św. przewodniczył abp Wojciech Polak, a homilie wygłosił, abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki podkreślił, że każdy z nas jest adresatem polecenia Jezusowego „Podnieś się i stań w środku”. – To znaczy w środku Kościoła. W centrum Kościoła ma stanąć człowiek. Ty masz stanąć. Chrystus chce żebyś stanął w środku Kościoła. Można na wiele sposób protestować przeciwko temu. Można mówić do Jezusa „Panie, w Kościele chodzi o Ciebie! To Ty masz być w środku”. Wtedy możemy usłyszeć to, co Jezus mówi w pierwszej części dzisiejszej Ewangelii: to szabat został ustanowiony dla człowiek dla szabatu – mówił abp Ryś.

– W dniu świętym chodzi o człowieka. W tej Eucharystii, którą przeżywamy, chodzi o ciebie – podkreślał abp Ryś. – On nie chce żeby szło o Niego. Kiedy my Go stawiamy w centrum, on sam się usuwa i mówi: „Ty masz być w centrum. O ciebie chodzi.” Chrystus nie dopomina się o chwałę. Chrystus nas nie zbiera tutaj po to, by nam powiedzieć „Patrzcie, jestem!”. On nas tu zwołuje po to, aby powiedzieć: jestem przy tobie, jestem dla ciebie, jestem skupiony na tobie. Jestem i tego uczę swój Kościół, by był skupiony na tobie – zaznaczył metropolita łódzki.

Na tegorocznej Lednicy młodzież gościła także prezydenta RP Andrzej Dudę. – Jestem. I dziękuję wam za to, że wy jesteście – mówił prezydent  Duda. – Patrzę na was z wielkim wzruszeniem w tym szczególnym roku 2018 – roku 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska młodzież jest, jest razem, śpiewa pieśni, modli się, buduje wspólnotę, a nad nimi powiewają czerwono- białe sztandary. Bardzo wam za to dziękuje!- mówił.

Po raz kolejny Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Płockiej zorganizował wyjazd na tegoroczną Lednicę. W spotkaniu wzięło udział niemal 100 młodych osób pochodzących z: Ciechanowa, Lipowca Kościelnego, Płocka, Płońska, Przewodowa, Pułtuska, Raciąża, Sońska, Strzegowa. Opiekunami duchowymi  KSMowej grupy młodzieży byli: ks. Wojciech Czajkowski, ks. Sebastian Pakulski i s. Brygida Maria Paszkowska – pasjonista – serdecznie  dziękujemy im za wszelką pomoc i obecność wśród młodzieży.