„Kostka znaczy więcej” – 36. Pielgrzymka dzieci i młodzieży do Rostkowa

 W sobotę  15 września br. pod hasłem „Kostka znaczy więcej” odbyła się 36. Pielgrzymka dzieci i młodzieży do Rostkowa. W spotkaniu uczestniczyły dzieci oraz młodzież z diecezji płockiej oraz goście z innych diecezji m.in. sandomierskiej, warszawsko-praskiej, drohiczyńskiej, łomżyńskiej.

Pierwszym elementem w programie dnia było spotkanie dzieci w Przasnyszu, skąd po zawiązaniu wspólnoty dzieci w grupach prowadzonych przez KSMowiczów,wybrały się w pieszą pielgrzymkę do Rostkowa. Po ponad godzinnym marszu w trudnych warunkach atmosferycznych dzieci dotarły do miejsca urodzenia św. Stanisława Kostki. Następnie dzieci wzięły udział w Mszy Świętej pod przewodnictwem J. E. ks. biskupa Mirosława Milewskiego. Homilię do zgromadzonych dzieci wygłosił ks. Kamil Kowalski, który do kazania zaprosił pomocników, którymi były dzieci w strojach: strażaka, tancerki, piłkarza i oczywiście św. Stanisława Kostki. „Jeśli bardzo pragniemy zostać lekarzem, strażakiem czy piłkarzem, tak samo powinniśmy pragnąć zostać świętymi” – mówił ks. Kowalski. Na zakończenie kazania ks. Kamil podkreślił: „zawsze pamiętajcie, że do Nieba prowadzą małe rzeczy”. Po podziękowaniach zakończyła się Msza Święta a wraz z nią pielgrzymka dzieci. Liturgię uświetnił zespół muzyczny Solos Dios Basta z parafii pw. św. Krzyża w Płocku.

Już przed 16.00 na placu w Rostkowie zaczęła gromadzić się młodzież, gdzie po powitaniu przez ks. Krzysztofa Rucińskiego rozpoczął się program ewangelizacyjny prowadzony przez księży jezuitów. Następnie młodzież uczestniczyła w Eucharystii, której również przewodniczył bp Mirosław Milewski.Kazanie do młodych wygłosił ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży: „są parafie, które przypominają bardziej tłum ludzi niż wspólnotę. Co zatem zrobić, by ten tłum zmienić w żywą wspólnotę? To uda się tylko wtedy, gdy zrobią to ludzie, którzy naprawdę przyjęli miłość Boga.” Następnie ks. Ruciński zachęcił: „ludzie, którzy widzą kochający się Kościół, chcą być Jego częścią. Dlatego stwórzmy taki kościół! Wtedy przyszłość będzie należeć do Ewangelii.”

Spotkanie młodzieży zakończył wieczorny koncert zespołu ewangelizacyjnego „Fragua”.

Szacuje się, że uczestniczyło w niej około 9,5 tysiąca osób, w tym 6 tysięcy dzieci oraz 3,5 tysiąca młodzieży. Każdy z młodych pątników otrzymał magnez na lodówkę z wizerunkiem św. Stanisława Kostki i hasłem „KOSTKA znaczy WIĘCEJ”.Przy organizacji tegorocznej pielgrzymki, zorganizowanej przez wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Płocku, pomagało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Płockiej. Ponad 80 wolontariuszy od rana uczestniczyło w przygotowaniach do pielgrzymki dzieci, a następnie spotkania młodzieży. KSMowicze przyjechali do Rostkowa z miejscowości: Sońsk, Pułtusk (par. pw. św. Stanisława Kostki), Przewodowo, Płońsk (KSM przy par. św. Michała Archanioła), Lipowiec, Strzegowo, Ciemiewko, Płock (par. pw. św. Wojciecha) oraz Rostkowo.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na naszej facebookowej stronie: 36. Pielgrzymka dzieci i młodzieży do Rostkowa.