Młodzi dbają o tradycje – spotkanie z Marszałek Marią Koc

W sobotnie popołudnie, 6 kwietnia 2019 roku w Obrytem odbyło się spotkanie z Marszałek Senatu Marią Koc. Wizyta miała na celu kultywowanie tradycji kurpiowskiej. Zaprezentowane zostały wycinanki, hafty, palmy, ozdoby wielkanocne oraz oryginalne stroje kurpiowskie. Spotkanie ubogacił program taneczny regionalnego Zespołu „Gloria”.

Wydarzenie rozpoczęło się w Sali Kominkowej pod dzwonnicą przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Obrytem.
W czasie spotkania przedstawiona została wszelka tradycja kurpiowska: wycinanki, hafty, palmy i ozdoby wielkanocne, eksponaty i oryginalne stroje. O pracach opowiedziała Pani Ewa Rosłoniec, mieszkanka regionu i jednocześnie instruktorka kurpiowskiego zespołu ludowego „Gloria”.
Następnie uczestnicy spotkania udali się do Gminnego Domu Kultury, gdzie Zespół „Gloria” z parafii w Obrytem zaprezentował tańce i pieśni kurpiowskie.Po części artystycznej Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo ugościły zgromadzonych na tradycyjnym obiedzie.

W spotkaniu udział wzięli: młodzież z Zespołu „Gloria” wraz z instruktorami Panią Ewą Rosłoniec oraz opiekunką zespołu s. Haliną Kawalec, ks. Proboszcz Cezary Siemiński, Wójt Gminy Obryte p. Sebastian Mroczkowski, KSM-owicze Diecezji Płockiej oraz osoby zamieszkałe w Obrytem, które przyczyniają się do kultywowania tradycji kurpiowskiej – nauczycielka wycinanek oraz hafciarki i krawcowe, które wykonywały stroje dla zespołu na podstawie strojów oryginalnych.
W spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób.

Organizatorami spotkania byli:
Zespół „Gloria”
Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Obrytem
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Płockiej.