Płocki KSM w Częstochowie

Ponad 20 KSM-owiczów wzięło udział w tegorocznej 36. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Pielgrzymi wyruszyli rankiem szóstego sierpnia z płockiej Katedry, by w wigilię Wniebowzięcia NMP dotrzeć do Matki Bożej. Wśród pielgrzymujących KSM-owiczów było troje członków Zarządu Diecezjalnego KSM DP.

Młodzież ze Stowarzyszenia można było spotkać w kilku grupach Pielgrzymki, m. in. białej, granatowej, żółto-zielonej. Zapisani w różnych grupach, ale często trzymali się razem. Nierzadko widać było u nich koszulki z godłem Stowarzyszenia. Chętnie dawali świadectwo o swoich doświadczeniach wspólnoty i zachęcali innych do aktywnego uczestnictwa w misji Kościoła.

KSM-owicze byli zaangażowane w służbach pielgrzymkowych: organizowali przejazd do Płocka i autokar powrotny, służyli w Klinice Pątnika, działali w służbach porządkowych, animowali śpiew w czasie drogi, a także prowadzili wspólne modlitwy w grupach.

Prawie połowa pielgrzymów została w Częstochowie na kolejny dzień, by na Jasnej Górze uczestniczyć w Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W organizacji pobytu i noclegu niezastąpiona okazała się młodzież z Oddziału KSM przy parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie, która użyczyła nam swojej salki.

Płoccy i częstochowscy KSM-owicze wspólnie uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim i modlitewnym wieczornym skupieniu na Jasnej Górze. Nie zabrakło też prezentacji najpiękniejszych miejsc Częstochowy. Mimo krótkiego pobytu był też czas na długie rozmowy o Stowarzyszeniu, a także wymianę własnych doświadczeń z nim związanych.

Dzięki niezwykłej życzliwości miejscowych Druhów wszyscy czuli się swobodnie, a do domów powrócili z budującym doświadczeniem, że KSM-owicze z całej Polski mają tak wielkie poczucie wspólnoty i zawsze mogą na siebie liczyć. Serdecznie dziękujemy KSM-owiczom z Częstochowy z Druhem Prezesem Piotrem Mikołajczykiem za otwartość i wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że kolejnym razem zobaczymy się w diecezji płockiej.