„Na początku posłuchaj drugiego człowieka.”

Twa Kongres Młodzieży Polonijnej. W piątek, 3 sierpnia br. uczestnicy wzięli udział w debacie „Być chrześcijaninem dzisiaj w środowisku polonijnym”.  Gościem spotkania był abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.


Podczas spotkania poruszono wiele ważnych kwestii, m.in. jakie trudności młodzi ludzie napotykają w Kościele. Arcybiskup mówił: „Ludzie nie maja problemu z Jezusem Chrystusem, bo jaki problem mogą z Nim mieć. Ludzie mają problem z doświadczeniem Kościoła. Idąc ewangelizować musisz pytać innych jakie maja doświadczenie Kościoła. Czasami te doświadczenia są bardzo brutalne, ale z doświadczeniem się nie dyskutuje”.  Metropolita łódzki podkreślił także jak ważne jest życie we wspólnocie: „Kościół musi spotykać się w małych wspólnotach inaczej chrześcijaństwo zacznie umierać.” Na spotkaniu rozważano także kwestię zapraszania ludzi do Wspólnoty Kościoła. Arcybiskup odwołał się wtedy  do słów papieża, które padły w Krakowie. Kiedy jeden z polskich biskupów zadał Franciszkowi pytanie: „gdzie ludzie maja mieć pierwsze doświadczenia Boga?” Franciszek odpowiedział: „W parafii… która nie jest biurem.” Biskup podjął także trudny temat ewangelizacji i podkreślił jak chrześcijanie powinni działać: „Ewangelizujesz we wspólnocie do której należysz. Bo łączy was pasja. Jesteś piłkarzem, ewangelizujesz zawodników. Siostra zakonna ewangelizuje siostrę zakonną, i tak dalej.” Na koniec spotkania przyszedł czas na pytania uczestników. Jedna z młodych osób zadała pytanie: „jak rozmawiać z ludźmi, na przykład  w szkole, gdzie atakowana jest wiara?” Na to pytanie Metropolita odpowiedział: „rozmawiać z jedną osobą, a nie z tłumem. I na początku posłuchaj drugiego człowieka. Daj mu się wygadać.”


Spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze. „Bóg zna się na sporcie. Niekoniecznie na piłce nożnej, ale na pewno na zapasach i biegach – to są znane dyscypliny w Biblii. Bóg na pewno kibicuje Liverpoolowi.” –  żartował Arcybiskup.
Po konferencji młodzież udała się wspólną Mszę Świętą pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, gdzie ponownie padały bardzo ważne pytania. Arcybiskup pytał młodych: „Czy Boga możesz spotkać w szarej codzienności? Czy potrzebujesz cudu jak krzew gorejący?”.

Następnie młodzież prezentowała wspólnoty do jakich należą uczestnicy Kongresu w swoich krajach, m.in. KSM z Niemiec, Formacyjne Spotkania Młodych – Emaus oraz inne wspólnoty młodych działające przy polskich parafiach.
Wieczorem uczestnicy Kongresu spotkali się na wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu prowadzonej przez bpa Wiesława Lechowicza oraz wspólnotę młodych z Francji.
Aby obejrzeć więcej zdjęć zapraszamy na naszą facebookową stronę: KSM Diecezji Płockiej.